SGK ŞEHİT GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Admin 11 Ekim 2022 Dernek Haber 14127 -A+
Son Günlerde SGK Eğitim Yardımları ile İlgili Çok Fazla Telefon ve Bire Bir Soru Aldığımızdan; Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı Olarak Bir Açıklama Gereği Duyduk. Dernek Başkanımız Malül Gazi İsmail KUMARTAŞLI’nın Bilgilendirme Metni Aşağıdadır.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

SGK ŞEHİT GAZİ ÇOCUKLARI EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

Son Günlerde SGK Eğitim Yardımları ile İlgili Çok Fazla Telefon ve Bire Bir Soru Aldığımızdan;

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı Olarak Bir Açıklama Gereği Duyduk.

Dernek Başkanımız Malül Gazi İsmail KUMARTAŞLI’nın Bilgilendirme Metni Aşağıdadır.

3713 ve 2330 sayılı Kanunlar ile 5434 sayılı Kanunun 56, mülga 45 ve 64. Maddeleri, 5510 sayılı Kanunun 47. Maddesi kapsamından yararlananlara bu imkan sağlanmıştır.

5510 ve 5434 sayılı Kanunlar gereğince; harp/vazife malullüğünü gerektiren sebeplerle hayatını kaybeden ya da harp/vazife malulü olan personelin;

  1. Dul/yetimlerine ya da kendilerine SGK tarafından aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere, başvuru tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ve takip eden her yıl ek ödeme yapılır.

Her yıl ödenecek miktar, malullük derecelerine göre aşağıdaki yazılı göstergelerin ödemenin yapılması gereken yılın ilk dönemindeki Devlet memuru aylıklarına uygulanacak katsayı ile çarpımı sonucunda bulunacak tutardır.

 Malûllük Derecesi

Göstergeler

1

40 000

2

36 000

3

31 000

4

28 000

5

25 000

6

22 000

2. Ayrıca çocuklarına her ay için, ilköğretim öğrencileri için (1250), lise öğrencileri için (1875) ve yüksek öğrenim öğrencileri için (2500) gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar her yıl eğitim ve öğretim yardımı yapılır. Bu yardımlar, yılda bir kez olmak üzere SGK tarafından ödenir.

SGK eğitim öğretim yardımı şehit, gazi, vazife malul çocuklarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardımdır. Malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehitlerin çocuklarına ve harp ve vazife malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2022/2023 eğitim öğretim yılında 2022 SGK eğitim yardımı zamlı olarak ödenecek.

SGK eğitim öğretim yardımı şehit, gazi, vazife malul çocuklarına her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen bir yardımdır. Malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehitlerin çocuklarına ve harp ve vazife malullerinin çocuklarında her yıl eğitim ve öğretim dönemi başında eğitim yardımı ödemektedir. 2022/2023 eğitim öğretim yılında 2022 SGK eğitim yardımı zamlı olarak ödenecek.

Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen eğitim öğretim yardımı talebi nedir, eğitim yardımları ne zaman ödenecek, SGK eğitim yardımı ne kadar konuları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

SGK eğitim yardımı;

  • Vazife, harp malullüğü, 2330, 3713 sayılı Kanun kapsamında meydana gelen vakalar sebebiyle aylık alan erbaş ve erlerin 2330 sayılı Kanun gereği aylık bağlanmış olan korucular ve sivillerin,
  • Kız ve erkek ayrımı yapılmaksızın 5434 sayılı kanunun 74. maddesinden tespit edilmiş yaşlarla sınırlı olmak kaydı ile ilk, orta, yükseköğrenimde aktif olarak öğrenim gören çocukları.
  • Yukarıda belirtilenlerden ölenlerin; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alan çocukları yararlanabilmektedir.

SGK EĞİTİM YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

SGK eğitim öğretim yardımı başvuru şartı aktif aylık alanlar için 690 Sayılı KHK ile kaldırılmıştır. Bu kişilere başvuru şartı aranmadan ödemeleri banka hesaplarına aktarılacaktır.

SGK eğitim öğretim yardımı sorgulaması yapıp eğitim öğretim yardımları sistemde görünmeyenler, almaları gerektiği halde yardımı alamayanların ise eğitim öğretim yardım talebini iletmesi yani başvuru yapması gerekiyor. SGK eğitim yardımı başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler dilekçe, kimlik fotokopisi ve güncel öğrenim durumu belgesidir.

SGK Eğitim öğretim yardımı talebi için belirtilen bu belgeler ve dilekçeyi SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı- Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/Ankara adresine posta yolu ile gönderebilirsiniz. Eğer ödemeniz yapılmaz ya da eksik yapılırsa yine buraya dilekçe ile müracat gerekmektedir.

SGK EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI HANGİ BANKADAN ALINIR?

SGK eğitim ve öğretim yardımının gönderileceği banka hesabı aylık alınan bankalara göre değişiyor. Buna göre;

  • Emekli maaşınızı Ziraat Bankası, Deniz Bank, Halk Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alıyorsanız kendi hesabınızdan eğitim yardımını alabilirsiniz.
  • Eğer emekli maaşınızı yukarıda belirtilen bankaların dışında bir bankadan alıyorsanız bu durumda eğitim ve öğretim yardımınız Ziraat
  • Bankası’na gönderilecek. Bu durumda da T.C. numaranız ile yardımı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden alabilirsiniz.

2022 EĞİTİM ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATAR?

SGK eğitim öğretim yardımı için her sene ödemeler genellikle okullar açıldıktan 1-1,5 ay sonra ödenmektedir. Ödeme tarihi ile ilgili Bakanlık tarafından resmi ve net açıklama yapıldığında sayfamızda duyurusu yapılacaktır. Büyük ihtimalle 2022/Ekim ayı içerisinde ödemelerin yapılmasını bekliyoruz. 

SGK EĞİTİM YARDIMI 2022 NE KADAR OLACAK?

SGK Eğitim-Öğretim yardımı tutarları 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için aşağıdaki gibi olacaktır.

İlk ve Ortaöğretim

₺5.004,00 TL

Lise

₺7.506,00  TL

Üniversite

₺10.080,00 TL 

Önemli: 2022 yılı için tutarlar 2021 yılı tutarlarına enflasyon oranı dahil edilerek tahmini olarak yazılmıştır. Net tutarlar açıklandığında yukarıdaki veriler net veriler ile güncellenecektir.

2021-2022 eğitim öğretim döneminde ödenen yardım tutarları aşağıdaki gibiydi;

  • İlk-Orta     : 2.697,00 TL,
  • Lise          : 4.045,00 TL,
  • Üniversite : 7.335,00 TL.

Gazi çocuklarına eğitim yardımı 2022 2023

Şehit çocuklarına olduğu gibi gazi çocuklarına da eğitim yardımı yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde ödenmektedir. SGK öğrenci yardımı tutarları 2022-2023 eğitim dönemi için  netleşmiştir ve yukarıda belirtilmiştir.

SGK EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Şehit/Gazi çocuğu eğitim yardımı ödemenizin ne kadar olduğunu, ne zaman alacağınızı ve hangi banka hesabına ödeneceğini sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için öğrencinin T.C. numarası yeterli olacaktır. uyg.sgk.gov.tr eğitim öğretim yardımı sorgulama menüsünden sgk eğitim yardımı sorgulaması için hemen sgk eğitim öğretim yardımı sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp'ta Paylaş