GAZİLER OLARAK ACİLEN ASKER HASTANELERİMİZİ GERİ İSTİYORUZ

İsmail Kumartaşlı 30 Ocak 2018 Diğer Yazıları 4671 -A+

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde geçen ay el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan 19 askerden piyade uzman çavuş 24 yaşındaki Süleyman Çelik, hastanedeki tedavisinin ardından memleketi Afyonkarahisar'ın Bolvadin İlçesi'ne getirildi. Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Esendere Beldesi yakınlarında 17 Temmuz'da askeri aracın geçişi sırasında teröristlerin döşediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 19 asker yaralandı. Yaralanan askerlerden Piyade Uzman Çavuş 24 yaşındaki Süleyman Çelik önce Hakkari Devlet Hastanesi'ne, oradan yapılan ilk müdahalenin ardından da Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Belinde, omuriliğinde ve akciğerlerinde hasar tespit edilen Çelik, tedavisinin ardından taburcu edilerek memleketi Bolvadin'in KırkgözMahallesi'ndeki baba evine getirildi.

ASKERİ HASTANELERİN KAPATILMASI SIKINTISI

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, gaziyi baba evinde ziyaret etti. Kumartaşlı, askeri hastanelerin kapatılmasının ardından sivil hastanelerde gazilere yeterli saygı ve ilginin gösterilmediğinden yakındı. Kumartaşlı, şunları kaydetti:

"Askeri hastanelerimiz kapandıktan sonra, yaralanan ve tedavileri devam eden gazilerimizin tamamı açıktadır. Bu çocuğumuz taburcu edilmiş ve ambulansla buraya gönderimiş, ortopedik bir ortamda yatması gerekirken, çekyatta yatıyordu. Sondalı bir şekilde hijyen sıkıntısı olan bir ortamda yaşamaya mahkum edilmiş.Askeri hastaneler açıkken durum böyle değildi gazilerimiz tedavinin son noktasına kadar hastanede misafir ediliyordu.Ankara Gülhane Araştırma Hastanesi Gazimizin ameliyatını yapmış tamam işimiz bitti bundan sonra fizik tedavi alacaksın diye taburcu etmiş.Bu çocuğun daha sondası takılı açık yaraları var Gülhanede bu kadar mı yatak sıkıntısı vardı.Bu çocuk şu an bu şartlarda evinde kalmaya devam ederse enfeksiyon kapacak ve daha kötü olacak bu nu Ankaradaki yetlkililer düşünmedilermi acaba eski Asker Hastanelerimiz açık olsaydı durum böyle olmazdı.Gatadan direk Bilkent Rehabilitasyon merkezine tedaviye gönderilirdi.Yine Türkiye genelinde yaşanan ve devamlı duyduğumuz şikayetler Afyonkarahisardada yaşadık sivil hastanelere yaralı bir şekilde gazilerimizi götürüyoruz sırada öncelik yok doktorların ve personelin çoğu banane yaralndıysan tutumunda sıra bekleyen sivil vatandaşlar tepki gösteriyor benm sıramdı diye anlatıyoruz bu yaralı gazi diye ben anlamam bende güneydoğuda askerlik yaptım gibi cevaplar alıyoruz.Afyonkarahisarda sağ olsun AKÜ Rektörü çok hassas bu konulara sayın rektörümüz direk cep telefonunu vererek bir sıkıntı olduğunda lütfen direk cep telefonumdan beni ara dedi.Ama bu hassasiyeti devlet hastanemizde göremiyoruz bu durum ülkemizin çoğu yerinde aynı.Öbür taraftan sivil hastanelerdeki doktorlar iş ve işlemleri ilk zamanlarda bilmiyorlardı hangi yaralanma derecesine nasıl bir tanı koyacaklar ASKERLİĞE ELVERİŞLİ veya ASKELİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR karalı raporları nasıl vereceklerini bilmiyorlardı.Asker hastanelerin işi bu olduğu için hangi yaralanmaya hangi rütbede ne karar verilecek komutanlarımız biliyordu.Asker Hastane doktorları  Tbp Tğm.Rütbesinde bizler ile birlikte operasyonlara katılır Gabar dağının en tapesine gelir omuz omuza çatşırdı.Bizim psikolojimizi onlar anlardı veya mayında parçalanmış bir bacağı GATA’da onlar toparlardı harp tedavisini onlar biliyorlardı ama şimdi durum böyle değil tamamen açıktayız biz Asker Hastanelerimizi istiyoruz Bizim cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve devlet büyüklerimizden arzımız şudur, bu çocuklar ve bunun gibi özellikle son dönemde askeri hastaneler kapandıktan sonra yaralanan gazilerimizin tamamı da açıkta. Bugün baktığımız zaman zaten bu çocuğun maddi durumu iyi olsaydı uzman çavuş olmazdı. dedi.

Bu gazimizin durumunu da Sayın Valimize ilettik hemen talimatlarını verdi. Kaymakam beyle irtibata geçilerek devlet hastanesinden bir emanet yatak getirilmesi istendi. Bugün sabah tekrar üzüldük ki devlet hastanesinden gelen yatak, bu gazi için, vatanına, milletine uzvunu vermiş olan bu gazimize en iyi yatak gelmesi gerekirken, manuel ve eski bir yatak gönderilmiş. Gazimizin babası yatağı kabul etmeyince bizimle iletişime geçti. Tekrar bir yerler aranarak, birileri devreye sokularak bu elektronik yatak geldi. Gazimize bir yatak çok mu görüldü devletimiz tarafından."

İsmail Kumartaşlı, askeri hastanelerin acilen açılması gerektiğini savundu.