ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI 2018 YILINDA DA HACCA KURASIZ GİDECEK

Admin 01 Şubat 2018 Dernek Haber 919 -A+
Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen yıl olduğu gibi bu yılda 2008 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran gazi ve şehit yakınlarını kurasız hacca götürecek.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI 2018 YILINDA DA HACCA KURASIZ GİDECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçen yıl olduğu gibi bu yılda 2008 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran gazi ve şehit yakınlarını kurasız hacca götürecek.

Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu, 2018 yılı hac kurasını 01 Şubat 2018 tarihinde Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda, bilgisayar ortamında ve kamu oyuna açık çekilmesini kararlaştırdı.

Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında "oda tercihli hac konaklama" ve otel konaklama" türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecek. Asıl ve yedek tasnifi yapılmayacak kurada, Diyanet ve acente ayrımına da gidilmeyecek.

Vatandaşlar sonuçları, kura çekimi tamamlandıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığının "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden sorgulayabilecek. Kurada ismi çıkanlar “kesin kayıt yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabilecek. Diyanet İşleri Başkanlığınca, hac organizasyonu düzenlemek üzere yetki verilen acentelerin bilgisine de yine aynı internet adresinden ulaşılabilecek.

Hac kesin kayıtları 05 Şubat-16 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine kura sırası gözetilerek dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

ŞEHİT AİLELERİMİZ  BU YILDA KURRASIZ HACCA  GİDECEK

 2008-2018 yıllarında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm Şehit ve Gazi  yakınları geçenyıl olduğu gibi kurasız hacca gidebilecek

Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gaziler ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirerek Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca götürülecek.

Hac ibadeti için Kutsal topraklara gidişler 17 Temmuz 2018'de başlayacak, 15 Ağustos 2018'de ise tamamlanacak.Dönüşler ise 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması gerektiği bilinciyle, il ve ilçe müftülüklerince nisan ayından son çıkış gününe kadar eğitim ve seminerler düzenleyecek. ​

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar