RÜTBELİ VE POLİS ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARININ TAMAMI,KARDEŞLERİNİN BİR TANESİ ASKERLİKTEN MUAF SAYILACAK

Admin 24 Aralık 2017 Dernek Haber 592 -A+
Rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılmıyordu. Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı daha önce sitemizden yaptığı açıklamada rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er,Polis ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılacak” demişti. Bu gün yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede bu kanun yayınlanarak kesinleşti.Camiamıza hayırlı olmasını dileriz.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

RÜTBELİ VE POLİS ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARININ TAMAMI,KARDEŞLERİNİN BİR TANESİ  ASKERLİKTEN MUAF SAYILACAK

Rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılmıyordu. Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı daha önce sitemizden yaptığı açıklamada rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er,Polis ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf  sayılacak” demişti.

Bu gün yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede bu kanun yayınlanarak kesinleşti.Camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

696 sayılı KHK’de belirtildiği üzere TERÖRLE MÜCADELE sırasında Şehit olan Sb. Asb. Uzm.J.Çvş. Uzm.Çvş. Sözleşmeli Er,Çvş. Onb.Er ve Polis Şehitlerimizin Kardeşlerinden bir tanesi,Çocuklarının tamamı askerlikten muaf tutulacak.

KHK Aşağıda sunulmuştur.

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI

HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Karar Sayısı: KHK/696

Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemeler yapılması; Anayasanın 121 inci maddesi ile 25/10/1983 tarihli ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 4 üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca 20/11/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.

MADDE 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (9) numaralı bendinin ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerden;

a) Askerlik hizmetini yerine getirmekte olan yükümlüler ile 3713 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamına giren sivillerin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamı,

b) Kamu görevlilerinin (güvenlik korucuları dahil) kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden biri,

istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir. Kardeşlerden hangisinin askerlik hizmetinden muaf tutulacağı bu bendin birinci paragrafında düzenlenen usule göre belirlenir. Kardeşlerden muafiyet kapsamına girmeyenler ile muafiyet kapsamına girmekle birlikte bu muafiyetten yararlanmak istemeyenlerin askerlik hizmetini yerine getireceği yerler ilgili yönergede belirlenir."

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar