RÜTBELİ VE POLİS ŞEHİTLERİMİZİN BİRİNCİ DERECE YAKINLARI ASKERLİKTEN MUAF SAYILACAK

Admin 23 Kasım 2017 Dernek Haber 1000 -A+
Rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılmıyordu. Türkiye Harp malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı yaptığı açıklamada “Milli Savunma Bakanımız dün gazetecilere yaptığı açıklamadan anladığımız üzere uzun zamandan beri kanayan bir yara olarak duran şehit ailelerimiz v gazilerimiz için bir eksik olan askerlikten muafiyet konusu ile ilgili bir açıklama yaptı.Yen hazırlanan KHK ile artık rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er,Polis ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılacak” dedi.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

RÜTBELİ VE POLİS ŞEHİTLERİMİZİN BİRİNCİ DERECE YAKINLARI ASKERLİKTEN MUAF SAYILACAK

Rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf sayılmıyordu. Türkiye Harp malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı yaptığı açıklamada “Milli Savunma Bakanımız dün gazetecilere yaptığı açıklamadan anladığımız üzere uzun zamandan beri kanayan bir yara olarak duran şehit ailelerimiz v gazilerimiz için bir eksik olan askerlikten muafiyet konusu ile ilgili bir açıklama yaptı.Yen hazırlanan KHK ile artık rütbeli (Sb.,Asb.,Uzm.J.Çvş.,Uzm.Çvş.ve Sözleşmeli Er,Polis ) Personelin şehit olması durumunda Şehidin birinci derece yakınları askerlikten muaf  sayılacak” dedi.

UZMAN ERBAŞLARA ZATİ SİLAH EDİNME İMKANI

FETÖ'nün kumpas davaları mağduru askerlerden hayatını kaybedenlerin şehit sayılmasına yönelik çalışmanın olup olmadığı sorulan Canikli, şehitlik tanımının ve kriterlerinin belli olduğunu belirtti.
Bu tanımın değiştirilmesinin söz konusu olmadığını anlatan Canikli, mağdur olma, mağduriyetin giderilmesi konularının farklı olduğunu söyledi.

"15 Temmuz şehit ve gazileriyle diğer şehit ve gaziler arasında fark olduğu" iddialarına ilişkin Bakan Canikli, şu yanıtı verdi:

"15 Temmuz gazileri ile diğer gaziler arasında şu anda hiçbir fark yok. Sadece 15 Temmuz gazilerine bir defaya mahsus verilen bir tazminat söz konusu, geçici. O uygulandı, bitti. Onun dışındaki farklılıkların hepsini giderdik. Bir fark sadece şehitlerin çocuklarının askerlik hizmetlerinden muaf olmasıyla ilgili konuda var. O da yükümlü olan şehitlerimizin birinci derece yakınlarına askerlik muafiyeti var ama görev olarak bu işi yapanların yani muvazzaf subay, astsubay, polis olarak yapanların şehit olmaları halinde onların birinci derece yakınlarına askerlikten muafiyet imkanı verilmiyor. Şimdi onu sağlıyoruz. KHK ile o düzenleme yapılacak. Tek fark şehit olan muvazzaf subay, astsubay, polislerin çocuklarının askerlikten muaf olmamalarına ilişkin kuralı değiştiriyoruz, onlara da o muafiyet sağlanıyor. Onunla ilgili KHK düzenlemesi önerildi." dedi

Canikli, uzman erbaşlara zati silah verilmesine yönelik düzenlemenin de Kanun Hükmünde Kararname'ye konulacağını belirterek, "Uzman erbaşlara da zati silah edinme imkanı getiriliyor." dedi.
Mayın temizliği konusundaki soru üzerine Canikli, onunla ilgili yeni bir çalışma başlattıklarını aktardı. Türk Silahlı Kuvvetlerinde mayın temizleme birliklerinin bulunduğuna işaret eden Canikli, "Bunların sayısını, kapasitelerini, güçlerini artırıyoruz. Bunlar vasıtasıyla inşallah tüm mayın temizliğini tamamlamış olacağız, uluslararası standartlara uygun olarak yapacağız bunu." diye konuştu.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar