BAŞKAN KUMARTAŞLI YENİ K.H.K. İLE İLGİLİ MADDELERİ YORUMLADI

Admin 03 Ekim 2017 Dernek Haber 1080 -A+
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanımız İsmail Kumartaşlı TBMM’de yeni çıkacak olan KHK’de Şehit aileleri ve Gaziler ile ilgili olan maddeleri inceleyerek maddeler hakkında yorum yaptı. Başkan Kumartaşlı yaptığı analizde; Değerli Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz TBMM’de çıkacak olan KHK de camiamız ile ilgili maddeler bulunmakta bu maddelere baktığımızda;
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

BAŞKAN KUMARTAŞLI YENİ K.H.K. İLE İLGİLİ MADDELERİ YORUMLADI

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanımız İsmail Kumartaşlı TBMM’de yeni çıkacak olan KHK’de Şehit aileleri ve Gaziler ile ilgili olan maddeleri inceleyerek maddeler hakkında yorum yaptı.

Başkan Kumartaşlı yaptığı analizde;

Değerli Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz TBMM’de çıkacak olan KHK de camiamız ile ilgili maddeler bulunmakta bu maddelere baktığımızda;  

1: Engellilere ÖTV’siz araç satışı uygulamasındaki suiistimallerin önüne geçmek için sınır getiriliyor. Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkânı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.

Engellilere ÖTV’siz araç satışı uygulamasındaki su istimallerin önüne geçmek için sınır getiriliyor. Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkânı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılıyor. Şeklinde bir madde gözümüze çarpmakta ilk bakışta madde yanlış anlaşılıyor ÖTV ve MTV indiriminden yararlanan özel tertibatlı araç alan ve %90 ve üzerinde engelli olan vatandaşların kullandıkları haktan bu durumda olan Malul Gazi ve Şehit Aileleri’ de yararlanıyor. Bu madde direk Şehit Aileleri ve Gaziler ile ilgili bir kanun maddesi değil. Ara ara bizlerde duyuyorduk bazı fiyatı çok yüksek olan araçların alınıp 5 yıl sonra satıldığını. Zaten vergiler hariç 70 bin liralık bir otomobil vergiler dahil 110 ila 120 bin lira arsında olan araçlar dır. Bizim bütçemizde ancak bu araçlara yetmektedir. Çok yanlış anlaşılacak bir durum ortada yok. Ancak Anayasanın 10 nuncu maddesi gereği Pozitif Ayrımcılık Maddesine göre olayı değerlendirirsek böyle bir madde bu KHK de olmamalıydı. Hükümetin kemer sıkma kanunları olarak algılanan KHK sanki engelli vatandaşlara ve bizim camiamıza ceza veriliyor gibi algılandı. Daha önceki KHK de yer alan şehit ailelerine ÖTV’siz araç alım hakkı ile bu maddenin alakası yoktur. Âmâ biz Gaziler olarak ÖTV indirimli araç alma hakkının bir defaya mahsus bizlere de verilmesini istiyoruz.    

2: Terörle mücadele kanununun ek birinci maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunan hak sahiplerinin yaş sınırı aranmaksızın bu haktan yararlanması sağlanıyor.Baba veya annelerini kaybeden şehit çocuklarımızın kamuda istihdam edilmelerinin; şehit anne, baba ve kardeşlerinin yaş ortalamaları düşünüldüğünde, şehit çocuklarının istihdam hakkından yararlanma yaşı açısından avantajlı olması, birçok şehit kardeşi, annesi ve babasının yaş ortalamasının yüksek olması ve hâlihazırda iş sahibi olmaları nedeniyle anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanabilmesi öngörülüyor.

Burada bir tezat var tabi kanun maddesinin tam metni elimizde olmadığından mevcut bilgilere göre yorum yapıyorum.” Terörle mücadele kanununun ek birinci maddesi kapsamında istihdam hakkı bulunan hak sahiplerinin yaş sınırı aranmaksızın bu haktan yararlanması sağlanıyor. “Bu cümle ile sonrasındaki devam eden metin arasında bir tezat var eğer ailede Şehidimizin baba evinde iş hakkını kullanacak bir kimse kalmazsa yani tüm aile fertleri 45 yaş üzerindeyse zaten ikinci iş hakkını şehidimizin ikinci çocuğu kullanıyordu. Bu uygulamanın örnekler var hatta çoğu şehit eşi üyemiz bu maddeden dolayı çocuklarının işe gireceklerini bildikleri için rahatlar. Eğer yaş sınırı kalkarsa şehidimizin ikinci çocuğu işe giremez bazı ailelerimizde amca ve halalar özellikle yeğenleri işe girsin diye 45 yaşının geçmesini bekliyor. Maddenin ikinci cümlesinde “Baba veya annelerini kaybeden şehit çocuklarımızın kamuda istihdam edilmelerinin; şehit anne, baba ve kardeşlerinin yaş ortalamaları düşünüldüğünde, şehit çocuklarının istihdam hakkından yararlanma yaşı açısından avantajlı olması, birçok şehit kardeşi, annesi ve babasının yaş ortalamasının yüksek olması ve hâlihazırda iş sahibi olmaları nedeniyle anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanmaması durumunda bu hakkın şehit çocukları veya şehidin eşi tarafından kullanabilmesi öngörülüyor.“Kânun maddesinin birinci kısmında yazan yaş sınırının kalkması zaten ikinci şehit çocuğunun işe girmesini engelleyecek ama ek olarak şehidimizin eşi işe girebilir denilmekte.Yani ailede bir şehit çocuğu var ise baba tarafında ikinci iş hakkını kullanacak kimse yoksa (Şehit Annesi ve Şehit Babası özürlü, kamu personeli, emekli ise) iki iş hakkının birini şehit eşi diğerini şehit çocuğu kullanacak. Bunun yerine işi bu kadar dolandırmaktansa bizim dernekler olarak baştan beri savunduğumuz teklifini yaptığımız hatta Meclis Plan Bütçe Komisyon Başkanlığına kadar gelen ve askıda kalan TÜM ŞEHİT ÇOCUKLARIMIZA İŞ HAKKI verilmesi maddesi kanuna eklense çok makbule geçecek ve kanayan yaralarımıza merhem olacaktır. Devlet büyüklerimizden bu maddenin kanun içerisine eklenmesini özellikle talep ediyoruz.

3: Terörle mücadele esnasında yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması esnasında yaralananlardan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanamamaktadır. Yapılan düzenleme ile bu kişilerin “hizmetli” unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine “memur” unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları sağlanıyor.

Terörle mücadele esnasında yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması esnasında yaralananlardan ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunları memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atanamamaktadır. Yapılan düzenleme ile bu kişilerin “hizmetli” unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine “memur” unvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları sağlanıyor. Maddesi çok yerinde ve güzel bir karar kimin çalışması ise çok teşekkür ederim. Burada kafalardaki oluşan soru şu bunun kanun uygulama yönetmeliğine muhakkak eklenmesi gerekli KHK yayımlandıktan sonra işe atananlar memur olarak atanacak peki daha önce hizmetli olarak atanan Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimiz ne olacak? Kanun uygulama yönetmeliğine halen kamuda çalışmakta olan hizmetli kadrosundaki Şehit Aileleri ve Gazilerin de eklenmesi çok yerinde olacaktır. Bu kanun maddesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biride sadece Terör olaylarından dolayı işe başlayan Şehit Yakını ve Gazilerimizin unvanlarının değişmesi noktası bu madde bu hali ile (Terörle Mücadeleden Dolayı olan olaylar) doğru bir uygulamadır.

Dernek Şube Başkanı olarak biraz siz değerli site okuyucularımız için kendi tecrübelerim ve birikimim ile kanun maddelerini yorumlamaya çalıştım. Tabi camiamızın çok istek ve eksikleri var bu eksiklikleri dile getirmek ve Meclis te kanun çalışmasını yaptırmak bizim Genel Merkezimizin ve Genel Başkanımızın görevidir. Acilen Şube Başkanı olarak Genel merkezimizi camiamızın sorunları ve dernek ile ilgilenmeye davet ediyorum. Saygılarımla.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar