ACILAR YİNE TAZELENDİ

Admin 07 Eylül 2017 Dernek Haber 290 -A+
AFYONKARAHİSAR'da 2012 yılında 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposu patlamasının yıl dönümünde anma etkinliği yapıldı. Şehit aileleri aradan 5 yıl geçmesine rağmen sorumluların bulunamamasına ve bölgeye anıt yapılmamasına tepki gösterdi.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

ACILAR YİNE TAZELENDİ

AFYONKARAHİSAR'da 2012 yılında 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposu patlamasının yıl dönümünde anma etkinliği yapıldı. Şehit aileleri aradan 5 yıl geçmesine rağmen sorumluların bulunamamasına ve bölgeye anıt yapılmamasına tepki gösterdi.

Afyonkarahisar'daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda yapılan mühimmat sevkiyatı sırasında 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen patlamada 2'si astsubay, 2'si uzman, 21'i er olmak üzere 25 asker şehit oldu, 4'ü asker 8 kişi de ağır yaralandı. Olayın ardından Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı, ancak Kanun Hükmünde Kararnameyle askeri mahkemelerin kapatılmasının ardından davanın Afyonkarahisar 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanacağı duyuruldu.

AİLELER EVLATLARINI YAD ETTİ

Olayın 5'inci yıldönümünde şehit aileleri evlatlarının hayatını kaybettiği kışla önünde gerçekleştirilen anma programına katılmak üzere kente geldi. Sabah aileler kışla içerisinde patlamanın yaşandığı deponun olduğu bölgeye askeri erkan eşliğinde götürüldü. Aileler burada çocukları için dua ederek, evlatlarını yad etti. Aileler yaptıkları duanın ardından kışla yanında kurulan taziye çadırına geçti. Çadırda acılarını paylaşan ailelerin üzgün oldukları gözlenirken, bazı aile üyeleri ise gözyaşı döktü. Anma programına CHP Milletvekili Burcu Köksal, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemiral Şan ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı AkPartili Burhanettin Çoban da katıldı.

'ÇOCUKLARIMIZI BOŞ TABUTLA ALDIK'

Patlamada şehit düşen Tolga Taştan'ın babası Ali Taştan, patlamanın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen bölgeye anıt yapılamamasına anlam veremediklerini dile getirdi. Yaralarının halen kanadığını aktaran Taştan, "Bugün çocuklarımızın şahadetinin 5'inci yıldönümü. 'Nasıl hissediyorsunuz' denildiğinde ise sönük, yıkık, halen şüphelerin üzerinden kalkmadığı bir gün yaşıyoruz. 5 yıl önce de buraya geldim, dün de geldim, bugün de geldim ve halen aynı şekilde, halen aynı vaziyette. Buraya bir anıt yapılmasını istedim Cumhurbaşkanımızdan, Başbakandan ve bu işlerle ilgilenen komutanlarımızdan. İstememizin nedeni ise şu; 5 yıl önce çocuklarımızı buradan boş tabutla aldık. Bunun için buranın anıt veya temsili olarak yerinin belli olmasını istiyoruz. Askeri mahkemeler kalktığı için 4 yıl Eskişehir'e gittik geldik ama bir sonuç alamadık. 15 Temmuz'dan dolayı mahkememiz 1 yıl ertelendi. Davamız 24 Ekim'de Afyonkarahisar 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Bizim anne ve babalar olarak tek isteğimiz bu 5 yılımızın, kanayan yaramızın bir an önce durdurulması. Ama durmuyor, neden durmuyor? 3 ayda ya da 1 yılda o mahkemeye geldiğimizde, o günleri yaşadığımızda, o yaralarımızın kabukları tekrar kanamaya başlıyor" dedi.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar